Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze

2. ECO-DWÓR

ECO-DWÓR

źródło: https://www.facebook.com/Ekologiapl/

Ekologia to nie tylko sprzątanie czy segregacja

Ekologia- hasło znane każdemu, ale spójrzmy na to bardziej wszechstronnie. Otóż, jesteśmy eko, gdy wprowadzimy radykalny system działania w sensie zrównoważonego rozwoju.

Dotyczy to aspektów:

• kultury
  • nawyków
  • oddziaływań

Kultura człowieka w danym środowisku kształtuje się na bazie nawyków i oddziaływań na przestrzeni całego życia, w domu, szkole, grupie środowiskowej. Wybór zaś  kierunku rozwoju zależy od nas, rodziców i nauczycieli. W dalszej kolejności wybór trendów i postaw należy bezpośrednio do danego człowieka, ale baza czyli kształtowanie od podstaw eko rozwoju zmierza w kierunku zdrowia, oszczędzania.

Jesteśmy eko, gdy potrafimy adoptować się do zmian w środowisku, np. nie zaśmiecamy i zatruwamy.

Jesteśmy eko, gdy umiemy dokonać wyboru ( być czy mieć, np. jechać wygodnie autem czy wybrać napęd własnych mięśni- rower i hartować ciało).

Jesteśmy eko, gdy szanujemy i dbamy o przyrodę, np. sprzątamy odchody po własnym pupilu-psie, a nie zostawiamy na trawnikach, aby rozkładały się i niszczyły roślinność wokół nas.

Jesteśmy eko, gdy aktywizujemy się w wolnej chwili, np. wprawiamy w ruch nasze ciało- uprawiamy sporty wg naszych upodobań, a nie siedzimy i klikamy na potęgę wirtualnymi sprzętami.

Jesteśmy eko, gdy segregujemy do ponownej przeróbki odpady.

Czas, abyśmy zastanowili się, czym są potrzeby, a czym zachcianki.

Stan środowiska naturalnego wkroczył w fazę krytyczna, ekolodzy alarmują, że przekroczyliśmy wręcz punkt krytyczny i mamy już tego efekty, które nie jesteśmy w stanie powstrzymać, np. globalne ocieplenie, malejące zasoby wody, katastrofy czy anomalie,  ginące gat. zwierząt.

Od nas, od każdego człowieka zależy w jakim stanie będzie środowisko dziś i jutro, bo skoro wszystko zatrujemy wokół nas to zginie też, a przede wszystkim człowiek. Oddychając w zatrutej aurze nie będziemy funkcjonować w pełni efektywnie, ołów i pierwiastki radioaktywne uszkodzą komórki każdego człowieka (art. G. Papużyńska).

Dołóżmy zatem wysiłku w kierunku rozwoju ekologicznego czyli ochrony środowiska  i człowieka, a nie wyłącznie sprzątania i segregacji.

Liczymy na Wasze zaangażowanie.

Pozdrawiamy.

Konkurs pożarniczy 2024

"MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom", który odbył się 15 marca 2024r. w Urzędzie Gminy Kwidzyn.

Nasi Uczniowie wzięli udział w dwóch kategoriach wiekowych:

Czytaj więcej o: Konkurs pożarniczy 2024